Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość: co nowego do 2027 roku?

Meta planuje wydać swoją pierwszą parę inteligentnych okularów z wyświetlaczem w 2025 roku, wraz z inteligentnym zegarkiem z interfejsem neuronowym zaprojektowanym do ich sterowania. Tymczasem pierwsza para w pełni funkcjonalnych okularów AR, które CEO Mark Zuckerberg przewiduje, że w końcu będą tak powszechnie używane jak telefony komórkowe, jest planowana na 2027 rok. Pracownicy działu Reality Labs zostali poinformowani o szczegółach działań Meta w dziedzinie AR i VR we wtorek, 28 lutego. Ogólnie rzecz biorąc, wyraźnie widać, że Meta nadal inwestuje w sprzęt dla konsumentów, pomimo trudności i redukcji kosztów w całej firmie.

Odnośnie do drogi rozwoju VR, pracownicy zostali poinformowani, że flagowy zestaw słuchawkowy Meta Quest 3, który pojawi się w tym roku, będzie dwukrotnie cieńszy, co najmniej dwukrotnie bardziej wydajny. Ma kosztować nieco więcej niż Quest 2 za 400 dolarów. Podobnie jak niedawno ogłoszony Quest Pro, będzie wykorzystywał doświadczenia rzeczywistości mieszanej (XR), które nie całkowicie 'zanurzają’ użytkownika, dzięki kamerom z przodu, które przekazują obraz rzeczywistego świata.

(Image credit: @dilan_shah)

Meta do tej pory sprzedała prawie 20 milionów zestawów słuchawkowych Quest, powiedział pracownikom podczas prezentacji Mark Rabkin, wiceprezes Meta ds. VR.

Największym wyzwaniem dla Meta będzie przekonanie ludzi do zapłacenia nieco więcej za Quest 3 (Stinson), jak powiedział Rabkin. „Musimy zainspirować entuzjastów”, powiedział pracownikom we wtorek. „Musimy udowodnić ludziom, że cała ta moc, wszystkie te nowe funkcje są tego warte”.

„Musimy udowodnić ludziom, że cała ta moc, wszystkie te nowe funkcje są tego warte”.

Mark Rabkin, wiceprezes Meta ds. VR

Mieszana rzeczywistość będzie ogromnym punktem sprzedaży, a Rabkin powiedział, że pojawi się nowy „inteligentny opiekun”, który pomoże użytkownikom poruszać się po prawdziwym świecie podczas noszenia urządzenia. Na potrzeby Quest 3 pojawi się 41 nowych aplikacji i gier (androidcentral), w tym nowe doświadczenia rzeczywistości mieszanej, aby skorzystać ze zaktualizowanego sprzętu.

W 2024 roku Meta planuje dostarczyć bardziej „dostępny” zestaw słuchawkowy o nazwie kodowej Ventura.

Obecny Quest walczy o utrzymanie zaangażowania nowych użytkowników. „W tej chwili jesteśmy na trzecim roku Quest 2”, powiedział pracownikom.

Meta jest liderem w dziedzinie sprzętu do wirtualnej rzeczywistości i znacznie wyprzedza konkurencję, jeśli chodzi o sprzęt do wirtualnej rzeczywistości, ale stanęła przed mocną konkurencją ze strony Apple i Sony. Apple, Google i inne firmy skupiają się na okularach do rozszerzonej rzeczywistości, a Meta liczy na to, że jej wczesne próby w dziedzinie rzeczywistości mieszanej przyniosą oczekiwane efekty. W demo z końca 2021 roku Meta zaprezentowała, jak mogłyby działać okulary AR, pozwalając komuś na grę w szachy z hologramem.

Image: Meta

Meta zatrudnia również tysiące pracowników, którzy pracują nad przyszłymi okularami AR i nadgarstkowymi urządzeniami do ich kontrolowania. Kluczową różnicą w porównaniu do VR jest to, że firma zamierza, aby okulary AR były w końcu noszone przez cały dzień jako zamiennik smartfonów.

Zuckerberg nazwał je „świętym Graalem” urządzeń, które „zdefiniują naszą relację z technologią” do końca tej dekady.

W tym roku jesienią firma wprowadzi do życia swój plan dotyczący wielu urządzeń na kolejne kilka lat, z drugą generacją smart glasses z kamerą Meta, która zostanie wydana w 2021 roku we współpracy z Luxottica, firmą-matką Ray-Ban.

Okulary będą miały „neuralny interfejs„, którego będziesz mógł użyć do ich sterowania za pomocą ruchów dłoni, jak przeciąganie palców po symulowanym D-padzie.

Powiedział, że ta opaska pozwoli na korzystanie z wirtualnej klawiatury i wpisywanie tekstu tak szybko, jak na telefonie. Smartwatch integruje się z platformami mediów społecznościowych Meta i zapewnia również śledzenie zdrowia i kondycji fizycznej.

Pierwsza para okularów AR Meta, nad którą firma pracowała przez 8 lat pod nazwą Orion, jest naprawdę zaawansowana i pozwala na pojawianie się hologramów awatarów w rzeczywistym świecie.

Wersja nie zostanie udostępniona publicznie do 2027 roku, kiedy Meta uruchomi to, co Himel nazwał swoją linią okularów AR „Innovation” dla wczesnych użytkowników wraz z linią „Scale” mniej zaawansowanych inteligentnych okularów i drugą generacją swojego neuronowego smartwatcha.